Joga dla niepełnosprawnych
Pomimo, iż powoli znoszone są restrykcje dotyczące zgromadzeń, to zanim będziemy mogli normalnie uczęszczać na zajęcia fizyczne, minie jeszcze trochę czasu. W tym czasie z pomocą dla osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich przychodzą eksperci prowadzący internetowe zajęcia z „adaptacyjnej jogi”. W Internecie i w mediach społecznościowych jest tak wiele fantastycznych porad jak ćwiczyć, aby wzmocnić kondycję i tym samym swoje zdrowie, ale ważne jest, aby osoby niepełnosprawne nie były pomijane. Adaptive Yoga Live to usługa online zaprojektowana specjalnie dla osób niepełnosprawnych, aby pomóc im w walce ze stresem podczas pandemii koronawirusa. Zajęcia jogi odbywają się w pozycji siedzącej. Ruchy zostały dobrane w taki sposób, aby uczynić jogę dostępną dla większej liczby osób, zwłaszcza osób z obrażeniami, niepełnosprawnością, ograniczeniami lub osób starszych. Projekt ten został stworzony przez dwie niepełnosprawne kobiety, Mirandę McCarthy i Louise Edwards, które doświadczyły korzyści płynących z jogi. Tak więc panie udostępniają swoje zajęcia tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Każdy powinien mieć możliwość samodoskonalenia się, szczególnie osoby niepełnosprawne. Codzienne życie z chorobą jest trudne, a pozostanie aktywnym może nie tylko pomóc w poprawie zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Ruch poprawia sprawność motoryczną, pomaga rozładować nagromadzone emocje, zwłaszcza stres, a więc aktywność jest niezbędna dla dobrego samopoczucia.

Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek, środę i niedzielę o godzinie 15:00 czasu polskiego na stronie Adaptive Yoga Live i kanałach społecznościowych. Najważniejsze jest to, że każdy może z nich skorzystać, ponieważ są one całkowicie bezpłatne. Jak dodaje Mirinda: „Możemy być niepełnosprawni. Mamy różne ograniczenia fizyczne, poruszamy się we własnym tempie, i to jest OK. Wszyscy są po to, aby się wspierać”.

Zajęcia na żywo mają być sposobem na wprowadzenie jogi dla osób niepełnosprawnych, które się izolują, jako sposób na zmniejszenie stresu w tych trudnych czasach. Wszystkie sesje online są prowadzone przez ekspertów, którzy starają się dobrać ruchy w ten sposób, aby nikt nie miał trudności ich wykonać. Bardzo się cieszymy, że są osoby, które mimo swojej niepełnosprawności chcą pomagać innym i przede wszystkim robią to, nie oczekując nic w zamian.

2020-07-23 | Źródło: metro.co.uk